FED:n koronnosto ei mullistaisi markkinoita

Keskuspankkipolitiikka vaikuttaa tällä hetkellä merkittävästi sijoitusmarkkinoihin, erityisesti siihen miten houkuttelevina sijoittajat näkevät korkokosijoitukset suhteessa osakkeisiin. Nousevat korot syövät korkosijoitusten arvoja kun taas laskevien korkojen periodi on yrityslainojen kulta-aikaa.

USA:n keskuspankki, FED, on ensimmäinen koronnostoa harkitseva merkittävä keskuspankki ja sen pääjohtaja Janet Yellen on indikoinut FED:n harkitsevan koronnostoa vielä tämän vuoden aikana.

USA:n talous on vahva,  työttömyys on alle 5%, talous kasvaa ja inflaatio on piristynyt runsaaseen prosenttiin.  USA:n keskuspankin uskotaankin päätyvän joulukuussa pieneen (0,25% ?) koronnostoon. Välittömät vaikutukset sijoitusmarkkinoihin jäävät Nordean mukaan luultavasti pieniksi. Puolen prosentin tasolle nousevat lyhyet korot eivät riitä mullistamaan markkinoita.

Related Posts

Kevyttä Yhteiskunta

Ihmiskunta luopuu luomakunnan kruunusta ja siirtää valtikan seuraavalle sukupolvelle, tekoälylle

Tekoäly tulee yllättävän pian ottamaan meidät ihmiset ohjaukseensa. Vallan siirtyminen on huomaamaton ja symbioottinen. Molemmat, sekä ihmiset että syntyvä tekoälyllisen ajattelun sfääri, hyötyvät. (lisää…)

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Markkinoilla tunnelinäkyä

Mailmataloutta uhkaavat useat vaarat. Toisaalta lähi-idän sotaisa tilanne ja toisaalta Trumpin tullit. Hämmästyttävää kyllä pörssikursseista tätä ei voi nähdä. USA:n työllisyys ja inflaatioluvut ovat pysyneet