Karuhumarkkinat ovat yleensä runsaan vuoden mittaisia

Sijoittaminen

Nyt menossa oleva pörssin laskumarkkina on kestänyt runsaat puoli vuotta ja kurssit ovat pudonneet nimellisesti noin 17,5% (S&P 500). Karhumarkkinat ovat yleensä kestäneet kauemmin ja kurssipudotus on ollut suurempaa.

Laskumarkkinan pituus ja syvyys määräytyy taustalla vaikuttavista tekijöistä. Vuoden 2020 koronakriisi oli vain kuukauden tai kahden mittainen. Rivakka nousu alkoi lähes välittömästi. Taustalla ei ollut pidempiaikaisia rakenteellisia tekijöitä, oli vain akuutti pelko, joka sitten haihtui nopeasti.

Nyt menossa oleva karhumarkkina vertautuu varmaan parhaiten vuoden 2007 sub-prime kriisiin tai vuosien 1972, 1976 ja 1980 kriiseihin, jolloin öljyn hinnan nousu aikaansai inflaatiokierteen, jota sitten keskuspankki joutui monia kertoja taltuttamaan aina vuodelle 1981 saakka. Taustalla näissä kriiseissä oli makrotaloudellinen korjausliike, samantapainen jota nyt joudutaan tekemään. Näiden kriisien kesto oli pörssissä tyypillisesti runsaan vuoden mittainen. Olisikohan tämänkin kertaisen karhumarkkinan pituus samaa luokkaa?

Kenties on parempi ettei yritä arvata liian pitkälle tulevaisuuteen. Pörssi on historiallisesti osannut ennakoida noin puolen vuoden päähän. Käänne parempaan on tapahtunut pörssissä noin puoli vuotta ennen kuin makrotaloudessa on selviä käänteen merkkejä. Yksittäinen ihminen ei hänkään yleensä pysty tätä taitavampiin ennusteisiin.  Oheinen taulukko antaa kuitenkin arvauksien tueksi jotain konkreettista.

 

 

 

 

 

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Suomen kansalaiset ovat läntisen Euroopan köyhimpiä mutta kaikki yrittävät silti sijoittaa osakkeisiin

Suomalaiset yksityishenkilöt kuuluvat länsi-Euroopan köyhimpiin, mutta ovat silti talousosaamiseltaan taitavimpia ja sijoittaminen pörssiosakkeisiin ja rahastoihin on yleisempää kuin muualla.
Suomalaiset sijoittavat ahkerasti osakkeisiin ja sijoitusrahastoihin
Suomi kuuluu

Sijoittaminen

Listaamattomiin yhtiöihin sijoittaminen on opettavaista ja haasteellista

Listaamattomiin yrityksiin sijoittaminen on haasteellista: tiedot sijoituskohteesta ovat yleensä puutteellisia, osakkeiden jälkimarkkina on olematon ja toiminta on muutaman avainhenkilön varassa.  Sijoittamista kannattaa kuitenkin harkita, jos

Sijoittaminen

Pörssikurssit pitävät pimeydestä – osakkeiden arvot tapaavat laskea kesällä

Sijoittajat saavat kesällä muuta ajateltavaa, kauppa on vaisua ja pörssikurssit laskevat. Ensimmäisen vuosipuliskon tuloskausi herättelee heinäkuussa sijoittajia, mutta vain hetkeksi. Elo ja syyskuu ovat taas