Kotitaloudet suosivat osakerahastoja

Suomalaiset kotitaloudet ovat merkittäviä suomalaisten osakerahastojen suosijoita kun taas vakuutuslaitokset ovat mieltyneeet pitkän koron rahastoihin selviää Suomen pankin Rahasto-osuuksien jakautumista kuvaavasta tilastosta.

Suomalaisten rahastojen suomalaiset asiakkaat (Lähdemateriaali: suomenpankki / tilastot)

Yleisesti ottaen on sanottava että erilaiset eläkerahastot sijoittavat tämän mukaan varsin tasapainoisesti eri sijoitusinstrumentteihin. Kaikki sijoittajaryhmät tuntuvat hyödyntävän rahastojen sijoitusammattilaisia siinä missä omaakin osaamista.  

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Työmarkkinajärjestöt ovat Suomen hallitusta tärkeämmässä asemassa päättämässä Suomen hintakilpailukyvystä

Suomen sisäistä kustannustasoa määrittävät ennen kaikkea työmarkkinjärjestöt palkkaratkaisuissaan. Lähes kaikki kulut ovat toimitusketjun aikana tuotteeseen kertyneitä palkkakustannuksia.

Julkisen sektorin tulonsiirrot ovat nekin epäsuorasti sidottuja yleiseen palkkakehitykseen

Sijoittaminen

Tunnelmia Berkshire Hathawayn yhtiökokouksesta

Seurasin etänä yhtiökokousta osittain. Alla joitakin kommenttejani. Lopussa linkki koko  kokouksen videoon ja siitä tehtyihin tekoäly-yhteenvetoihin.

 

Yhtiökokous on hieman muuttanut muotoaan. CNBC aloitti lähetyksen perinteisesti muutamalla