Pörssin markkina-arvo on lähellä viidentoista vuoden pohjia

Suomen Pörssin markkina-arvo (viereinen kuva; lähde Suomen Pankki) on nyt lähes alhaisimmalla tasolla viiteentoista vuoteen. Vuonna 2009 kevättalvella käytiin 20% synkemmissä lukemissa eikä ole poissuljettua etteikö nykyisen laskusuhdanteen aikana käytäisi nykyistä alempana. Mutta halvempien hintojen kyttäily on myös riski – voi jäädä kokonaan ilman.

Yhteiskunnan ja yritysten kannalta on hyväksi, jos maassa on vakaat ja toimivat pääomamarkkinat, joka tarkoittaa myös pörssiarvojen kohtuullista vakautta.

Vastuullinen instituutiosijoijttaja kasvattaa pörssiosakkeiden painoa salkussaan nyt, kun hinnat ovat alhaalla. Se on yhteiskuntavastuullista toimintaa. Eivätkä suurimmat instituutiosijoittajat voi odottaa aivan halvinta hintatarjousta. Suurille instituutioille pörssin vaihto ei riitä ostoksien ajoittamiseen kaikkein suurimpaan hintarysäykseen. Niinpä vastuullinen instituutio kasvattaa osakepainoaan vähitellen silloin, kun hinnat ovat kohtuulliset.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Kiinan Yuan:n suosiota yleisvaluuttana kasvattaa pyrkimys pois USA/Dollari -riippuvuudesta

USA pystyy monitoroimaan kaikkia SWIFT järjestelmässä välitettyjä kansainvälisiä rahatransaktioita (noin 90% maailmankaupasta) ja tämän tiedon perusteella USA on asettanut  pakotteita ja uhkauksia niille toimijoille, jotka

Salkun rakenne Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Aikamoista vuoristorataa

Tammikuulle ja alkaneelle helmikuulle ovat sijoittajille olleet aikamoista vuoristorataa:

Kulta ja pikkuveli hopea ovat nousseet ja laskeneet päivän aikana ennätyspaljon.
Ohjelmistoyritysten kurssit ovat nousseet ja

Autoa siirtämässä
Yhteiskunta

Helsinki tarvitsee katujen puhdistuksesta kertovan tekstiviestipalvelun takaisin!

Helsingissä ei ole enää käytössä katujen puhdistussuunnitelmista ilmoittavaa tekstiviestipalvelua. Sopimus päättyi ilmeisesti vuonna 2024, eikä sitä ole jatkettu, vaikka korvaavaa järjestelmää ei ole, eikä liioin