Top 10 rankingit seurannassani

Sijoittaminen

 

Kirjoitin tarkemmat kuvaukset seurannassani olevista rankingeista.

https://sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

 

Yhteispisteet muodostuvat seuraavien kymmenen rankkeerauksen perusteella. Paras saa 10 pistettä, seuraava 9 jne. Paitsi kahdessa rankingissa kaikki saavat tasapisteet 5,5. Yhteenvetosivujen pistemäärä on näiden pisteiden summa (points2). Lisäksi yhteenvetosivulla on sarake Points, joka kertoo kuinka monessa rankingissa yhtiö on mukana.

 

1.     DCF all

 

Yhteenveto välilehden DCF arvonmäärityslaskemista. Jos prosentit ovat plussalla niin arvo on suurempi kuin tämänhetkinen kurssi. Prosentit on normeerattu siten että ne ovat välillä -100%-100%. Laskee keskiarvon eri menetelmien tuloksista ja sen mukaan paremmuusjärjestykseen. DCF-puoli on se kaikkein vaikein tapa arvioida osakkeita. Laskelmat perustuvat niin monille oletuksille ja kauas tulevaisuuteen.

Perusoletuksenahan sivulla on, että kaikilla yhtiöillä on sama 10% kasvuoletus. Näinhän ei todellisuudessa ole. Esimerkiksi Keskisuomalaisen tapauksessa oikeampi luku olisi ehkä 5% ja Harvialla 25%. Näiden vaihtaminen muuttaisi jo kuvaa aika paljon. Prosentteja voi muuttaa kyseisellä sivulla.

En myöskään anna paljonkaan arvoa sellaisille käsitteille kuin volatiliteetti ja beta. Joidenkin mielestä yritysten tuottovaatimusta pitäisi säätää näiden kautta.

Volatilitetti = keskihajonta. Tämä ei ole mielestäni riskin mittari. Heiluntaa on molempiin suuntiin. Rankaisee siitä jos kurssi nousee. Paljon käytetty Sharpen luku vääristyy myös samasta syystä. Siinä tuotto jaetaan keskihajonnalla. Mielestäni toimisi paremmin jos volan jakaisi kahdella eli Sharpe ratio = Tuotto /(Vola/2).

Betan kanssa on sama ongelma. Beta 1 tarkoittaa että osakkeen hinnan vaihtelu sama kuin indeksillä. Ja jos beta on suurempi kuin 1  niin olisi riskisempi.

En siis ota arvonmäärityksessä huomioon volaa ja betaa ollenkaan kuten useimmat tekevät.

 

2.     Div_Reinv_all

 

Yhteenveto välilehden Div_ReInv laskelmista. Laskee osakkeen tuotot siltä ajalta jolta on aineistoa. Sekä pelkkä kurssinousu, osingot mukaan luettuna ja siten, että saadut osingot on uudelleen sijoitettu samaan osakkeeseen. Laskee lisäksi vuotuisen korkoa-korolle prosentin osingot uudelleen sijoitettuna kokonaistuotosta (CAGR, Compounded Annual Growth Rate). Ja tämän mukaan paremmuusjärjestyksen.

 

3.     Rank

Laskee tiettyjen tunnuslukujen keskiarvot viideltä vuodelta ja niiden perusteella yhteistunnusluvun kaavalla

roe%/8+div%+ep%/5

 

Ja tämän mukaan järjestykseen

4.     Buy

Laskee osakekohtaisen tulokset, osingon ja hinnan kasvuvauhdin (EDP Growth) viideltä vuodelta ja laittaa näiden keskiarvon mukaan järjestykseen.

 

5.       P/FCF

 

Hinta/vapaa kassavirta vuosittain, jos on joka vuosi välillä 0-30 niin yhtiö pääsee mukaan listalle (vihreä). Normeerattu niin että luvut ovat välillä -30 – +30. Vapaa kassavirta on laskettu tilinpäätöstiedotteen rahavirtalaskelmasta kaavalla liiketoiminnan rahavirta –  investointien rahavirta. Ei voi asettaa järjestykseen joten kaikille kymmenelle listalle päässeelle samat pisteet,

 

6.     CROIC

 

Kassavirran tuotto%. Kassavirta jaettuna sidotulla pääomalla. Vertaa tunnuslukuihin ROE ja ROI. Paremmuusjärjestys keskiarvon perusteella.

 

7.     Gra_Gor

 

Grahamin ja Gordonin arvonmääritys laskettuna sivulla mainituilla kaavoilla. Jos keskikurssi alittaa arvonmäärityksen tuloksen kaikilla, niin vihreä, jos kahdella tavalla, niin keltainen. Kymmenen parasta valitaan. Ei voi asettaa järjestykseen, samat pisteet kaikille.

 

8.     Magic

 

Joel Greenblattin esittelemä Magic Formula. Laitetaan yhtiöt ROI:n ja E/P:n mukaan järjestykseen, lasketaan järjestykset yhteen ja otetaan kymmenen pienintä. Tässä lasketaan samat myös keskiarvojen perusteella. Kokonaisjärjestys määräytyy näiden neljän sijoituksen perusteella

 

9.     Price_Changes

 

Kurssin muutos vuoden 2020 alusta, tämän mukaan järjestykseen

 

10. Dividend

 

Seuraavan vuoden osinkoennusteprosentin mukainen järjestys

 

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat