”Wärtsilän tilauskannan kasvu hiipui”

Odotan pääomamarkkinoilta vielä jonkunkokoista tössäystä, minkä takia minulla on sekä likvidejä varoja että valmiiksi sovittuja lainoja. En ole pitkään aikaan mitään olennaisempaa ostanut, mutta kun eilen varsin rauhallisessa pörssissä Wärtsilä laski 8 %, enkä kvartaalijulkistuksesta mitään erikoista löytänytkään, ostin Wärtsilää lisää.

Mutta löytyihän kvartaalikatsauksesta sentään jotain. Otsikko on peräisin TE:stä. Siis kun firmalla on reilu tilauskanta, joka kasvaa, mutta kasvu hiipuu, niin 8 % pois osakkeen hinnasta on sopiva reaktio, vai kuinka?

Hiukan kyllä epäilen, että kurssit reagoivat vähemmän firman todelliseen tilaan ja enemmän muutaman analyytikon odotuksiin. Loogista kai sitten olisi myös, että jos jonkun toisen firman tappio kasvaa odotettua vähemmän, kurssi nousee yhtä reippaasti. angry

Linkissä on W:n omia kehuja, joissa mainitaan huollon stabiloiva vaikutus (mihin jokainen kynnelle kykenevä konepaja vetoaa) sekä W:n ympäristöystävälliset hankkeet, joihin joku analyytikkokin on kiinnittänyt huomiota, esim.

Wärtsilän toimintaympäristöstä ja tuotteiden markkinoista.

.

Kirjoittaja siis omistaa Wärtsilän osakkeita jo ennestäänkin.

Related Posts

Yhteiskunta

Kuntien ja hyvinvointialueiden hankintoihin on pesiytynyt ”maan tapa”, josta osa voi olla silkkaa korruptiota

Kunnat ja hyvinvointialueet kiertävät kilpailutusvelvoitettaan ostamalla palveluja omistamiltaan ns. inhouse-yhtiöiltä. Kilpailuttamisen välttäminen aiheuttaa vuosittain satojen miljoonien eurojen menetykset veronmaksajille, todetaan EVAn tuoreessa analyysissä Maan tapa.

Sijoittaminen

Uusia työkaluja sijoittajalle

https://www.sinisaariconsulting.com/

Lisäsin sivustolleni tekoälyn ystävällisellä avustuksella koekäyttöön pari uutta työkalua, joista kuulisin mielelläni kommentteja.

Uusi osakeanalyysityökalu

pisteyttää seurannassani olevat osakkeet monien kriteerien perusteella
etusivulle tulee ensin Top

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten