4 thoughts on “Nettovelaton pesukarhu”
Comments are closed.
Comments are closed.
”Asuntokauppoja solmittiin toukokuussa heikosti. Viimeksi toukokuun kauppamäärät jäivät yhtä vähäisiksi vuonna 2002. Vuoden 2026 aikana on toukokuun loppuun mennessä tehty kauppoja noin 13 prosenttia edellisvuotta
Analysoi salkkusi
Tein työkalun portfolion analysointiin ja uudelleentasapainottamiseen.
Kaikki käsitellään vain selaimessasi, eikä sitä tallenneta mihinkään.
https://my-portfolio-analyzer.lovable.app/
Valitse kieli oikeasta yläkulmasta
Tuo portfoliosi Excel-muodossa (huomioi osaketunnusten loppuosat, joita tarvitaan
Helsinki Capital Partnersin uutiskirjeessä lausutaan:
”Kun näin suuren markkina-arvon yhtiö (esim. SpaceX) lisätään pääindekseihin, se laukaisee markkinoilla ketjureaktion. Passiiviset indeksirahastot ovat sääntöjensä puitteissa pakotettuja ostamaan kyseistä
Suomen OMXH25 yrityksistä Wärtsilä, Orion, Kone, Sampo, Konecranes, Nordea, Elisa, Metso, Qt ja Kesko ovat järkeviä yrityksiä joihin kannattaisi laittaa uutta pääomaa investointeja varten. Muut

Juuri tällaisten kirjoitusten
Juuri tällaisten kirjoitusten vuoksi palaan päivästä toiseen lukemaan piksu.nettiä. Peltomäen juttujen taso paranee päivä päivältä.
.
Kiitoksia kiitoksia
Hyvä tietää, että en huvita näillä ainoastaan vain itseäni.
Mutta lopuksi ihme-eläin poro vie kaiken
Pesukarhun, strutsin ja pandan liiketoiminnat sijaitsevat niin kaukana toisistaan, että niiden välistä logistiikkaa hoitava poro vie koko potin perimillään rahtikuluilla. Kuten hyvin tiedetään porot hoitavat maailman vaikeimman logistisen toimen, joululahjojen jaon: Alle 18:n vuoden ikäisiä lapsia maailmassa on n. 2,5 miljardia. Mutta koska Joulupukki ei ilmeisestikään käy tervehtimässä muslimeita, hinduja tai buddhalaisia, hänen työtaakkansa vähenee vain 15%:iin kokonaismäärästä, eli noin 320:aan miljoonaan. Ja koska perheissä on keskimäärin 3.5 lasta, saadaan lopulliseksi määräksi 148 miljoonaa kotia. Joulupukilla ja poroilla on joulu-aattona aikaa työhönsä 31 tuntia, johtuen maailman eri aikavyöhykkeistä.
Jos kerran porot selviävät tästä, niin miksei sitten pesukarhun, strutsin ja pandan kolmiodraamastakin.
HYVÄÄ JOULUA
Jutusta
Aika kummasti tämä juttu johti konepajojen tarkasteluun, mutta joululahjaksi voi tilata, vaikka kirjan "Why Your World Is About to Get a Whole Lot Smaller", jos haluaa uskoa loputtomiin trendeihin.
Hyvää joulua