Suomen asuntomarkkinoilla eletään murrosvaihetta.Suomen asuntomarkkinat ovat selvästi eriytymässä: kasvukeskukset kasvavat ja pienemmät kunnat kuihtuvat. Suomen asuntosijoittajien asuntomarkkinakatsaus syksy / 2013 noteerattiin jälleen suomalaisessa mediassa: Kauppalehti, Arvopaperi ja Talouselämä.
Asuntomarkkinakatsauksessa todettiin, että asuntojen hinnat yleisesti ottaen tulisivat laskemaan Suomessa loppu vuodesta. Näin on myös tapahtunut. Saman ajatuksen voimme löytää myös juuri julkaistusta Tilastokeskuksen uusimmasta julkistuksesta. Myös Huoneistokeskuksen lokakuun kuukausiraportti on samoilla linjoilla.
Suomessa on perustettu useita uusia asuntorahastojaSuomessa tehtiin historiaa, kun Orava-asuntorahasto julkaisi ensimmäisen suomalaisen pörssinoteteeratun ETF:än Suomeen.
Halvimmillaan asuntorahaston kautta asuntomarkkinoille pääsee sijoittamaan Ålandsbankenin kautta vain 500 euron pääomalla.
Tässä vielä muutamia muita rahastovaihtoehtoja tutkittavaksi:
JV artikkeliin Asuntojen hinnoista ei sovi tinkiä liikaa?: “Kun omistan kuitenkin hiukan Sanomaa oppikirjatuotannon takia, ihmettelen, miksi tal.media on jätetty kokonaan Almalle, jota myös hiukan omistan. Kilpailu parantaisi…”
Nimetön artikkeliin Asuntojen hinnoista ei sovi tinkiä liikaa?: “HS on ehkä joskus ollut uutislehti, mutta nykyään pitää tunnistaa miksi se on muuttunut (jo aikaa sitten. Nimittäin samanlaiseksi viihdelehdeksi…”
JV artikkeliin Tekoälystä: “Aiheesta AI chain löysin tuollaisen tekstin ja (ensimmäisen) taulukon, joka käsittääkseni korostaa etenkin Alphabetilla olevan ketju hallussaan, en tiedä, kuinka…”
Seppo Sinisaari artikkeliin Norjalaiset osinko-osakkeet: “Olen ymmärtänyt asian näin. Sijoitusyritys voi tietääkseni tehdä alaskirjauksen tappiolla olevista osakkeista ja saa näin verohyödyn heti. En tiedä voiko…”
Jarmo Asikainen artikkeliin Norjalaiset osinko-osakkeet: “Olen miettinyt, voisiko piensijoittaja tehdä verotuksessa tappiovarauksen myymättä osaketta. Eli on osake tappiolla, ja todennäköiset tulevat tappiot vähennetään voitoista tappiovarauksella,…”
JV artikkeliin Tekoälystä: “Kyllähän deep fakea on muutenkin vaikea tunnistaa, mutta lisäongelma tulee siitä, että Trump ja kumppanit sanovat ja tekevät asioita, joita…”
Sykliset yhtiöt osaavat olla todella tuottoisia – ja todella vaikeita kohteita, koska suhdanteiden heittely pitäisi lukea jostain riittävän aikaisin hyödyn repimiseksi. Pörssit ennakoivat ison rahan
Yhtiökohtaiset arvioni konsensuksen perusteella
Alphabet
Tuloskasvu on vahvaa tänä vuonna, mutta putoaa huomattavasti ensi vuonna, en ymmärrä miksi? P/E-arvostus on 26 ja EV/EBITDA 16, jota ei voi
Magnificent 7 + Broadcom-yhtiöt jatkoivat vahvaa kehitystään. Useimmilla kannattavuus kehittyy vielä nopeammin kuin liikevaihto. Kauanko kasvu jatkuu tätä tahtia? Päivitän konsensusennusteet vuosille 2025-2027 lähiaikoina kunhan
??
Mistä se uutiskirje löytyy?
terv. puusilmä