Suomen asuntomarkkinoilla eletään murrosvaihetta.Suomen asuntomarkkinat ovat selvästi eriytymässä: kasvukeskukset kasvavat ja pienemmät kunnat kuihtuvat. Suomen asuntosijoittajien asuntomarkkinakatsaus syksy / 2013 noteerattiin jälleen suomalaisessa mediassa: Kauppalehti, Arvopaperi ja Talouselämä.
Asuntomarkkinakatsauksessa todettiin, että asuntojen hinnat yleisesti ottaen tulisivat laskemaan Suomessa loppu vuodesta. Näin on myös tapahtunut. Saman ajatuksen voimme löytää myös juuri julkaistusta Tilastokeskuksen uusimmasta julkistuksesta. Myös Huoneistokeskuksen lokakuun kuukausiraportti on samoilla linjoilla.
Suomessa on perustettu useita uusia asuntorahastojaSuomessa tehtiin historiaa, kun Orava-asuntorahasto julkaisi ensimmäisen suomalaisen pörssinoteteeratun ETF:än Suomeen.
Halvimmillaan asuntorahaston kautta asuntomarkkinoille pääsee sijoittamaan Ålandsbankenin kautta vain 500 euron pääomalla.
Tässä vielä muutamia muita rahastovaihtoehtoja tutkittavaksi:
Nimetön artikkeliin Mihin USA on menossa?: “”Lopuksi pientä sarkasmia. Trumpin tukijana tunnetut asejärjestöt vaativat, että mielenosoitukseen täytyy saada osallistua aseistettuna.” Trump ehti jo sanoa, että tuolla…”
Esa artikkeliin Mihin USA on menossa?: “En usko että USA ja Kiina taistelevat keskenään. Maailmansotaa ei tule. Mikäli Kiina haluaa ottaa Taiwanin, se tapahtuu vuoden 2027…”
JV artikkeliin Mihin USA on menossa?: “Ymmärrän, miksi Ukrainaan hyökättiin. Valtio näytti ainakin minun silmissäni heiveröiseltä ja siinä ei tarvinnut kuin ajaa rajapuomin läpi. Ja huonosti…”
Tommi Taavila artikkeliin Mihin USA on menossa?: “En tiedä tarkkaan mihin USA on menossa, mutta huonompaan suuntaan siellä mennään vielä vuosia. Oma arvio on 5-10 vuotta. Edessä…”
Nordea on etenkin viime vuosina saanut liiketoimintansa kuntoon, siivonnut riskit ja rakentanut tuloksenteosta ennustettavaa. 2025 tilinpäätös vahvistaa tarinan – mutta samalla paljastaa ristivedon yhtiön suorittamisen ja osakkeen ostoriehan
Selvä enemmistö suomalaisista (63 %) katsoo, että Suomi elää nykyisin liikaa velaksi ja ajautuu sen seurauksena vielä suuriin ongelmiin. Käytännössä yhtä moni (64 %) katsoo,
??
Mistä se uutiskirje löytyy?
terv. puusilmä