FED hillitsee koronnosto-odotuksia – Taala heikkenee ja osakkeet vahvistuvat

FED:n Yellen laski eilen ennustettaan peruskoron nostoista 2016 puoleen prosenttiin. FED:n ennusteen ja markkinaodotusten välillä onkin ollut melkoinen kuilu, joka nyt on kurottu umpeen. Ennusteen muutos näkyikin selvästi eilen taalan heiketessä selvästi.

Samalla S&P500 nousi selvästi. Kerrankin markkinareaktiot tuntuvat siis järkeviltä. Minusta näyttää nyt siltä että paineet taalan vahvistumiseen on lopullisesti ohi. Riskejä laskee mielestäni se että ero virralisten ennustedien ja markkinaodotusten välillä ovat pienentyneet. 

EKP: Draghi on nyt käyttänyt QE-ruutinsa, samalla kun FED:n yellen jarruttelee koronnostoja. Tästä pitäisi seurata taalan hiekentyminen euroa vasten. Osakesijoittajan kannalta tämä merkinnee sitä että jenkki-indeksit saattavat jälleen lähteä nousuun, mutta taalan heikkeneminen syö eurosijoittajan tulosta. Heuikkenevä taala merkitsisi nimellisiä tulosparannuksia taaloissa noteeratuissa monikansallisissa yhtiöissä. Ulkomaiset tuotot näyttävät taaloissa entistä suuremmilta.

Ilmiöstä voi hyötyä sijoittamalla marginaalilla, eli lainarahalla taaloissa noteerattuihin indekseihin. Eli käytännössä lainataan taaloja joita sijoitetaan taalassa noteerattuihin tuotteisiin.

Samalla euroalueen painoa voi vähitellen vähentää.

Nille jotka verottajan pelossa haluavat pysyä eurooppalaisessa pörssissä noteeratussa instrumentissa on myös vaihtoehtoja. Eurexissa noteerataan mysö esimerkikkis MSCI-indeksifutuureja, jotka noteerataan taaloisa, mm. MSCI world indeksiä seuraava FMWO-futuuri.

 

Related Posts

Kevyttä Sijoittaminen Yhteiskunta

Markkinatalous kutsuu kansalaiset kehittämään haluamiaan yhteiskunnallisia asioita

Markkinatalous tarjoaa kansalaisille mahdollisuuksia osallistua haluamiensa ja osaamiensa asioiden kehittämiseen kun taas demokratia tarjoaa mahdollisuuden valita vaaleilla itseään edustamaan joku toinen henkilö. (lisää…)

Yhteiskunta

Kuntien ja hyvinvointialueiden hankintoihin on pesiytynyt ”maan tapa”, josta osa voi olla silkkaa korruptiota

Kunnat ja hyvinvointialueet kiertävät kilpailutusvelvoitettaan ostamalla palveluja omistamiltaan ns. inhouse-yhtiöiltä. Kilpailuttamisen välttäminen aiheuttaa vuosittain satojen miljoonien eurojen menetykset veronmaksajille, todetaan EVAn tuoreessa analyysissä Maan tapa.

Sijoittaminen

Uusia työkaluja sijoittajalle

https://www.sinisaariconsulting.com/

Lisäsin sivustolleni tekoälyn ystävällisellä avustuksella koekäyttöön pari uutta työkalua, joista kuulisin mielelläni kommentteja.

Uusi osakeanalyysityökalu

pisteyttää seurannassani olevat osakkeet monien kriteerien perusteella
etusivulle tulee ensin Top